Hospicjum Domowe

Hospicjum Domowe

Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie to pierwsze współczesne hospicjum założone w 1967 roku przez dr Cicely Saunders, uważaną za prekursorkę nowoczesnej medycyny paliatywnej. Obecnie w Polsce opiekę nad pacjentami terminalnie chorymi sprawują hospicja stacjonarne, hospicja domowe i poradnie medycyny paliatywnej.

Hospicjum Domowe jest to opieka nad pacjentem chorym na nowotwór w miejscu jego zamieszkania, bezpłatna dla chorego, refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Są to systematyczne wizyty u chorego wykonywane przez doświadczonego lekarza specjalistę medycyny paliatywnej i przez pielęgniarkę hospicjum domowego.
Prowadzone jest leczenie różnych bólów nowotworowych i innych symptomów towarzyszących choremu w tym okresie jego życia, takich jak utrata łaknienia, zaparcie, wymioty, odleżyny, zaburzenia snu, niepokój, lęk, duszność, kaszel i wiele innych.
Chory i jego rodzina otrzymują wsparcie od członków Zespołu Hospicjum Domowego, jest możliwość stałego kontaktu telefonicznego, jesteśmy do ich dyspozycji.

Obszarem działania Zespołu jest Szczecin, Police i teren całego powiatu polickiego.

Do objęcia opieką konieczne jest skierowanie do hospicjum domowego wystawione przez lekarza rodzinnego lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego np. onkologa, a także ważny dokument ubezpieczenia zdrowotnego oraz dokumentacja lekarska potwierdzająca obecność zdiagnozowanego schorzenia nowotworowego czyli np. karty informacyjne leczenia szpitalnego, wynik badania histopatologicznego itp. Opieką hospicjum domowego mogą być objęte osoby po zakończonym leczeniu przyczynowym, będące w pogarszającym się stanie zdrowia, wymagającym opieki lekarsko-pielęgniarskiej w warunkach domowych.

Od 2011 roku prowadzę na obszarze Polic, całego powiatu polickiego jak i w Szczecinie hospicjum domowe dla dorosłych, które objęte jest kontraktem Narodowego Funduszu Zdrowia.